Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk, Uykuya dalmada sorun yaşamak, uykuyu sürdürmekte sıkıntı çekmek ve uykudan kalktığında dinlenmiş hissedememek gibi şikâyetleri olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkin kişilerin %20'sinde ortalama olarak süreğen bir uykusuzluk sorunu vardır. İlerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda uykusuzluk hastalığı daha sık görülür. Uykusuzluk hastalığının diğer adı tıpta İnsomnia'dır. Kişilerde uykunun süresi ve zamanı, altta yatan homeostatik uyku sürümü veya sirkadiyen süreçlerle belirlenebilir. Uykusuzluk kişilerde birçok olumsuzluklara neden olur.

Bunların başında
  • Kişide yorgunluk,
  • Halsizlik,
  • Düşük yaşam kalitesi,
  • Artan sağlık harcamaları,
  • İş veya okul gibi her gün gidilmesi gereken yerlere gidememe veya verimli olamama,
  • Birebir ilişkide yetersizlik, gibi olumsuzluklara neden olabilir.
İki çeşit uykusuzluk problemi vardır. Bunlar, akut uykusuzluk ve kronik uykusuzluktur. Akut uykusuzluk hastada bir gün ile üç gün arasında sürer ve genelde yattığı yeri değiştiren kişilerde gözlemlenir. Başka yatakta yatamayan kişilerde görülen akut uykusuzluk, bulunduğu mekâna, stresine veya davranışsal bozukluklara neden olabilir. Bu tür kişiler genelde başka yerde yatmazlar ve bu şekilde akut uykusuzluktan kendilerini korumaya çalışırlar. Bu sadece geçici bir çözüm oluğundan bir hekime başvurulmalı ve nedeni araştırılarak tedavi edilmelidir. Özellikle hasta kişilere stres azaltıcı yöntemler önerilmelidir.

Kronik uykusuzluk ise, birincil ve ikincil kronik uykusuzluk olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Birincil kronik uykusuzluk, tüm kronik uykusuzlukların %10-20 kadardır. Kronik uykusuzluk üç alt tipten oluşur.
  • Uyku durumunu yanlış algılayarak Polisomnografik olarak kaydedilen uyku ile hastanın algıladığı uyku arasında yaşanan tutarsızlık şeklindedir.
  • Şartlanmaya bağlı oluşan veya psikofizyolojik uykusuzluk aslında, uykusuzluk ve bu durumun sonuçlarından korkunun yol açtığı bir anksiyete bozukluğudur.
  • Üçüncü ve son olarak da idiopatik uykusuzluk gelir. Genelde yaşam boyu sürer ve çoğunlukla diğer nedenlerin dışlanması sonucu bu tanılama konur.
İkincil kronik uykusuzluk, bu tür bir uykusuzluk problemi yaşayan kişiler genelde psikiyatrik hastalardır. Kronik uykusuzluğun en yaygın halidir. Özellikle uykuya dalmada zorluk veya gecenin bir yarısı uyanmak gibi ya da uykuya tekrar dönmeme gibi durumları vardır. Ayrıca gece uykularının dışında gündüz uykularını da etkileyen durumlar vardır. Gündüz uykularında da bu hastalığı yaşayan kişilerde yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, rahatsızlık, hafıza problemleri ve depresif modlar gözlemlenir.

Tedavisi

Uykusuzluk, hastalığında davranışsal terapi dediğimiz yöntem oldukça aktif kullanılan bir yöntemdir. Uykusuzluk hastalığı birçok kişide kendisini gösterse de genelde göz ardı edilen bir rahatsızlıktır. Her ne kadar insanlar tedavi edilemeyeceğine inansa da tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Ama hastalar kolay yolu seçip uyku ilaçları kullanmayı tercih ediyorlar. Bu hastalığın en iyi tarafı aslında ilaç gerektirmeden tedavi edilebilmesidir. Yalnız başka bir hastalığın tetiklediği bir durum değilse bu durum geçerlidir. Bu yüzdende pek çok terapist uykusuzluk rahatsızlığını kavramsal ve davranışsal terapi ile tedavi eder. Davranışsal terapi uykusuzluk hastalığında bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı birçok hastayı da tedavi edebilen bir yöntemdir. Ortalama olarak ilaç kullanmadan bu yöntem ile %80 civarında hasta tedavi edilebilir. Bu yöntemin ana amacı uyku düzenini ve alışkanlıklarını değiştirmektir. Örnek verecek olursak yatağınızı tv izlemek için kullanıyor iseniz bu alışkanlığı bırakmanıza neden olarak yatağın sadece uyku için olduğunu hissetmeniz de yardımcı olur. Davranışsal terapide uygulanan teknik, uyku kısıtlaması, kontrol, uyku hijyeni ve rahatlama tekniklerini içermektedir. Hastalara endişeleri ile nasıl başa çıkacaklarını öğreterek uykusuzluk hastalıklarını nasıl yeneceklerini öğretir. Bunun dışında doktorunuzun sizin uyku düzeninizi takip etmesini de sağlayarak uyku izleme yöntemini kullanır ve hasta uykusuzluk hastalığını nasıl yeneceğini öğrenir. Bu hastalıkta yapabileceğiniz en iyi şey istikrarlı bir şekilde beyninizi susturmaktır. Yetişkinlerin sıklıkla yaşadığı uykusuzluk hastalığını ilaç kullanmadan yenebileceklerini ve bu yöntem sayesinde mutlu uykusunu almış ve hayattan zevk alan insanlara dönüşebileceğini görebilirsiniz. Bu yöntem, uykusuzluk hastalığını çeken kişilere sağlıklı bir yaşam kalitesi oluşturacak kadar iyidir.

Unutmayın beynimiz rutinleri sever, uykuda rutin gerektiren bir ihtiyaçtır. Aksamalar yaşanacaktır tabii ki de ama burada psikologlar yardımı ile ilaç kullanmadan davranışsal terapiler ile kolaylıkla çözümlenebilecek bir rahatsızlıktır. Uykusuzluk, hastalığı kaderiniz olmasın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

İbrahim Saraçoğlu Uykusuzluk

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk ve Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykusuzluk Belirtileri ve Tedavisi